شعار اصلی ارتودنسی بهبود کیفیت زندگی است. زیبایی خواست همه است، چون در برقراری ارتباط موثر و تحت تاثیر قراردادن افرادی که با آنها در ارتباط هستیم، نقش مثبتی دارد. دندان ها به عنوان یکی از عناصر مهم صورت در ایجاد این زیبایی نقش ویژه ای دارند. زیبایی دندان ها با سالم، سفید، ردیف و….
هماهنگ بودن آنها در کنار یکدیگر و در کنار بافت های مجاورشان تامین می شود. برای کسانی که یکی از این اجزای تشکیل دهنده زیبایی یا سلامتی وجود ندارد، همیشه وسوسه ای برای برطرف کردن اشکال وجود دارد. و این جا باید به اهمیت انجام ارتودنسی اشاره کرد و افزود: مشکلات و ناهنجاری هایی که در فک و صورت وجود دارد بر عملکرد دستگاه گوارشی تاثیر دارد و انجام ارتودنسی می تواند این مشکل را برطرف کند. از سوی دیگر رفع مشکل فک و صورت باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شده و همچنین سلامت روانی آنان را تضمین می کند.
تمام تلاش ما در دوران زندگی برای بهبود کیفیت زندگی است.بخشی از این اقدامات مربوط به سلامت جسم و روح است . ارتودنسی یکی از این اقدامات است که علاوه بر افزایش کارایی وسلامت دندانی تاثیراتی بر سلامت کلی و سلامت روانی فرد دارد . بنابراین نقش مهمی در ارتقا کیفیت زندگی دارد.
همه ما دوران راهنمایی و دبیرستان را بخاطر داریم.بنظر برخی این دوره همانند دوره های دیگر زندگی ،بخشی از زندگی ما بوده و گذشته است.از نظر برخی هم این دوران ،با توجه به تغییرات جسمی و روحی فرصتی بوده تا یک شی یا یک مکان یا رفتاری وسیله شکنجه یا استهزاء قرار گیرد. طبیعی است که دراین ماجرا گروهی غالب و گروهی مغلوب می شوند. با آگاه شدن جامعه، والدین نقش ویژه و حمایتی خود را از فرزندشان دریغ نمی کنند. و همین زمینه ای است تا از استفاده از هر فرصتی برای افزایش بهبود کیفیت زندگی فرزندشان دریغ نکنند. با توجه به ارزش یک لبخند خوب در تامین سلامت روحی و اعتماد به نفس بالا همه سعی می کنند لبخند خوبی برای فرزندان شان فراهم کنند.از طرفی با توجه به حساس بودن فرزندان ،ممکن است، مقاومت هایی در جهت درمان این کودکان و نوجوانان وجود داشته باشد.مقاومت ها در برخی از موارد مربوط به نافرمانی و پرخاشگریهای وابسته به سن بوده و برخی مربوط به ظاهر وسایل درمانی است.در مواردی که مقاومت به درمان به دلیل نافرمانی مطرح است توضیح و توجیه کامل مشکل توسط متخصص ارتودنسی و ارایه راه حل های متعدد برای داشتن حق انتخاب معمولا مفید واقع می شود . بدیهی است با توجه به ماهیت درمانهای ارتودنسی امکان درمان ارتودنسی موفق برای کسانی که تمایل جدی برای درمان نداشته باشند بسیار کمتر است.بنابراین درمواردی که انگیزه درونی برای رفع این مشکل وجود ندارد بایستی راهی برای ایجاد این انگیزه فراهم نمود درغیر این صورت بهتر است درمان به زمان بهتری موکول شود.
ظاهر وسایل ارتودنسی در اغلب بیماران درسنین قبل از بلوغ نه تنها بد نیست بلکه دوست داشتنی نیز هست. به همین دلیل است که این افراد برعکس سایر درمانهای دندانپزشکی با اشتیاق به مطب ارتودنسی مراجعه می کنند. بااین حال در تعدادی از این افراد مقاومت هایی برای استفاده از برخی وسایل وجود دارد . مقاومت در برخی از موارد مربوط به ظاهروسایلی است که برای درمان این افراد استفاده می شود که در انواع رایج وسایلی هستند که به رنگ فلز بوده در داخل یا خارج از دهان استفاده می شود. اگر فرزند شما دراستفاده از براکتهای استیل یا وسایل خارج دهانی مشکل داشته باشد راهی برای تغییر این روش و استفاده از وسایل همرنگ دندان یا وسایل نامریی وجود دارد. برای بررسی این روشها با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

علت ایجاد ناهنجاری های دندانی فکی


دو عامل کلی ارث و شرایط محیطی در ایجاد ناهنجاری فکی نقش دارند. اگر بزرگی یا کوچکی فک یا دندان در یکی از والدین وجود داشته باشد امکان به ارث رسیدن این ناهنجاری به فرزندان وجود دارد. به طور مثال اگر فرزند استخوان فک کوچک را از یکی از والدین و اندازه دندان بزرگ را از والد دیگر به ارث ببرد دچار کمبود فضا در فک شده و نامنظمی دندان ها بروز خواهد کرد. از عوامل محیطی مهم می توان به پوسیدگی، ازدست رفتن زودهنگام دندان های شیری و دایمی، ضربه به فک و دندان ها، عادات مخرب مانند انگشت مکیدن در سنین بالای پنج سال، مشکلات تنفسی، رژیم غذایی، رابطه غلط دندانی و… اشاره کرد.

روش های درمان برای ردیف کردن دندان ها


برای ردیف کردن یا ردیف نشان دادن دندان ها دو راه درست و نادرست وجود دارد: روش صحیح درمان، ارتودنسی است که با حرکت دادن تاج و ریشه دندان به موقعیت صحیح انجام می شود. در این درمان، مشکل به صورت صحیح برطرف شده و دندان ها با حفظ سلامتی شان ردیف می شوند. در روش دوم، حرکتی در دندان ها انجام نمی شود، بلکه با تراشیدن یا اضافه کردن مواد همرنگ، دندان ها به ظاهر ردیف شده به نظر می رسند. ایراد اصلی این روش آن است که فرد قسمتی از بافت سالم دندان خود را از دست می دهد که هیچ گاه نمی تواند آن را به دست آورد. از طرف دیگر این درمان فرد را مشتری دایمی دندانپزشکی خواهد کرد، چراکه به طور مکرر دچار تغییر رنگ دوره ای یا مشکلات لثه و دندان خواهد شد. در این روش که همراه با تراشیدن و افزودن مواد ترمیمی است، معمولا بخشی از قسمت بیرون زده تاج دندان که شامل بخش بسیار مهم و نازک دندان یعنی مینای دندان است، تراشیده می شود و در قسمت فرورفته مواد همرنگ دندان افزوده می شود تا سطح دندان صاف به نظر برسد.

چرا نیاز به درمان ارتودنسی است؟


سلامت دندانی بهتر، پیشگیری از بروز بیماری های لثه، کارایی بهتر دندان ها در جویدن و تکلم، زیبایی بیشتر و افزایش اعتمادبه نفس مهم ترین دلایل انجام ارتودنسی هستند. هرچند مهم ترین دلیل ایجاد پوسیدگی و ناراحتی لثه میکروب ها هستند و رعایت کامل بهداشت دهان و دندان می تواند مانع از فعالیت این میکروب ها شوند، ولی مهارت و آشنایی افراد برای انجام این اقدامات یکسان نیست. اگر به دلیلی سطحی از دندان درست تمیز نشود خطر بروز پوسیدگی و ناراحتی لثه آن را تهدید خواهد کرد. دندان هایی که به صورت کج روی هم قرارگرفته اند و دسترسی مناسبی برای تمیزشدن ندارند، می توانند پناهگاه های بیشتری برای میکروب های ایجادکننده پوسیدگی و ناراحتی لثه فراهم کنند. مشکل مضاعف این است که در این موارد امکان دسترسی برای ترمیم صحیح ناحیه توسط دندانپزشک وجود نداشته و عملا شکل نامناسب ترمیم ایجادشده پناهگاه دیگری برای فعالیت میکروب ها و تشدید بیماری خواهد بود. در افرادی که رابطه دندانی صحیح وجود ندارد، عملکرد جویدن تحت تاثیر قرار می گیرد. در ناهنجاری های خفیف تاثیرپذیری ناچیز ولی در ناهنجاری های شدید مثل به هم نرسیدن دندان ها عملکرد جویدنی دندان ها تا حد زیادی مختل شده و لازم است بیمار تلاش زیادتری برای جویدن داشته و از خوردن بعضی غذاها اجتناب کند. عدم جویدن کافی غذاها، هضم آنها را در دستگاه گوارش دچار مشکل می کند. در تکلم صحیح نحوه قرارگیری دندان ها برای ادای برخی از حروف مثل "ش"، "س"، "ف" و "و" اهمیت زیادی دارد. قرارگیری صحیح دندان ها امکان کنترل خروج هوا در حد مناسب برای تلفظ صحیح حروف را فراهم می کند. در مواردی که اختلالات گفتاری وجود دارد رفع موانع فیزیکی و ایجاد رابطه صحیح دندانی بخشی از درمان را تشکیل می دهد. زیبایی دندان ها خواسته قریب به اتفاق افرادی است که برای درمان ارتودنسی به ما مراجعه می کنند. حتی اگر فرد از نظر عملکرد دندانی یا سلامت دندانی تقاضای درمان ارتودنسی داشته باشد، با شروع درمان ارتودنسی، زیبایی دندان ها را هم به خواسته خود اضافه می کند. تحقیقات معتبر دانشگاهی در دنیا، تاثیرات مثبت درمان ارتودنسی را در دوره ای از زندگی که اهمیت آن زیادتر است، تایید می کنند.

۲۷۸ بازدید از آغاز , ۱ بازدید در امروز

پرسش و پاسخ

دکتر سید امین همایونی

گفتگوی تلگرامی خروج