با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن سیستمهای نوین ارتودنسی ثابت (مانند Damon)، کاربرد الاستیک ها محدود و نیروهای وارده به دندانها در سطح فیزیولوژیک و مطلوب حفظ شده است. این تغییر به نوبه خود راحتی و رضایت بیشتر بیماران ارتودنسی را به ارمغان آورده است. از طرفی در سیستمهای جدید، تطابق سطح زیرین براکتها با دندان بهتر شده و میزان جدا شدن براکتها کاهش یافته است؛ این بدین معناست که طول دوره درمان هم نسبت به سابق کاهش یافته است. با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن سیستمهای نوین ارتودنسی ثابت (مانند Damon) طول دوره درمان ارتودنسی هم نسبت به سابق کاهش یافته است این دردها دیگر عادی نیست بلکه خطرساز است.
اما ممکن است درد کمی بیشتر از حد معمول باشد که علت آن این است که در سیستمهای معمول درمان ارتودنسی میزان نیروها گاهی از حد استاندارد بالاتر میرود، شدت عوارض جانبی درمان مانند تحلیل ریشه بیشتر می شود و مشکلاتی برای بافت های حمایت کننده دندان ایجاد می کنند. از طرفی سیمها در این سیستمها معمولا توسط الاستیک ها در محل حفظ میشود که این الاستیک ها ممکن است تحت تاثیر رژیم غذایی و شرایط داخل دهانی بین جلسات درمانی دچار تغییر رنگ شوند و این پیشامد ممکن است باعث نارضایتی برخی از بیماران شود.
بیمارانی که متقاضی درمان ارتودنسی هستند باید بهداشت بسیارخوبی داشته باشند، اگر بیمار دقت و تمرکز کافی در رعایت بهداشت خود نداشته باشد، دندانها زیر براکت و سیمهای ارتودنسی ممکن است به سرعت دچار پوسیدگی شوند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که احتمال برگشت درمان وجود خواهد داشت. اگر بیمار به دستورات متخصص از جمله استفاده منظم از پلاک های نگهدارنده بعد از درمان عمل نکند، این اتفاق ممکن است رخ دهد. همانطور که گفته شد گاهی برگشتهای شدید در درمان ارتودنسی فقط به خاطر عدم همکاری بیمار در استفاده از وسایل نگهدارنده است اما با همکاری خوب بیمار احتمال به وقوع پیوستن این مشکل خیلی کم خواهد شد. در آخر توصیه میشود برای گرفتن نتیجه بهتر و عدم برگشت پذیری درمان به یک متخصص مجرب در این زمینه مراجعه شود.

تاثیرگذاری کدام روش ارتودنسی بیشتر است؟


در سیستمهای معمول ارتودنسی طبق تحقیقات مرتبط با فرایند حرکات دندانی، تغییرات بافتی در نسوج دندانی بهدلیل اعمال نیروهای زیاد روی دندانها، تاثیرات جانبی تحلیل ریشه و آزردگی بافتهای پریودنتال بیشتر است، ولی درنهایت نتیجه درمان در طولانی مدت در روش معمول ارتودنسی و سیستم دیمون یکسان است البته طبق تحقیقات صورت گرفته در سیستم دیمون میزان کشیدن دندان به طور معناداری کاهش یافته است.

آیا استفاده از ارتودنسی دیمون محدودیت سنی دارد؟


به طور کلی در هر سیستم درمانی ارتودنسی ثابت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و اگر شرایط مطلوب از لحاظ سلامت دندانی- لثهای و شرایط سیستمیک و بیماریهای موجود کنترل شده باشد، هیچ محدودیت سنی مدنظر نیست.

عوارض جانبی و آسیبهای کدام روش ارتودنسی کمتر است؟


طبق مطالعات صورت گرفته، از آنجایی که اعمال نیروهای وارده به دندان و نسوج نگهدارنده دندان در ارتودنسی دیمون در حد فیزیولوژیک است، عوارض جانبی و آسیبهای وارده از قبیل تحلیل ریشه و دردهای دندانی در این روش کمتر از سایر روشهای درمانی معمول است.

آیا در روش ارتودنسی دیمون نیاز به استفاده از هدگیرهست؟


هدگیر وسیله خارج دهانی است که قسمتی از آن برروی سر یا پشت گردن قرار میگیرد که نیرو از تغییر بخشی دیگر به نام فیسبو (Facebow) به داخل دهان روی دندانها منتقل میشود. این وسیله کاملا به همکاری بیمارنیاز دارد و در معرض دید است. فلسفه استفاده از هدگیر در این جهت است که در درمانهایی که تصمیم صد در صدی جهت کشیدن دندان وجود ندارد را بتوان با افزایش طول قوس دندانی به سمت بدون کشیدن سوق داد. یکی از مزیت هایی که ارتودنسی دیمون براساس آن پایه ریزی شده ، آن است که در این روش درصد کشیدن دندان جهت مرتب کردن دندانها کاهش مییابد و از طرفی استفاده از دستگاههای خارج دهان که نیاز به همکاری بیشتر بیمار را میطلبد نیز کم میشود. لازم به ذکر است که استفاده از دستگاه خارج دهانی برای رسیدن به هدف مطلوب نیاز به همکاری زیاد بیمار دارد که به رهگیری از ارتودنسی دیمون استفاده از هدگیر را کاهش داده و باعث راحتی و رضایتمندی بیشتر بیمار از پروسه درمان شده است.

ارتودنسی دیمون ؛ یک گام جلوتر از روش های قدیم ارتودنسی


باتوجه به این مسائل و پیشرفت علم ارتودنسی درحال حاضر براکتهایی معرفی شدهاند که دیگر نیازی به تعویض الاستیک برای اعمال نیرو به دندان ندارند و سیمهای ارتودنسی توسط یک دریچه داخل براکت نگه داشته میشوند. مزیت این روش بهدلیل اینکه سیم داخل یک محفظه فلزی قرار میگیرد و دیگر نیازی به مراجعه هر چهار هفته یکبار ندارد و ویزیتهای ارتودنسی به مدت دو ماه یکبار کاهش مییابند بهدلیل اعمال نیرو به صورت مداوم در سطح دندان و در سطح فیزیولوژیک حرکات دندانی به صورت مطلوب با کمترین عارضه جانبی از قبیل درد و تحلیل ریشه اعمال میشود. فواصل طولانی مدت ویزیت در روش دیمون از مهمترین مزایای این روش به ویژه در بیمارانی است که از مناطق خاص مراجعه میکنند و به دلیل مسافت یا مشغله کاری در هر ماه نمیتوانند برای تنظیمات به مطب ارتودنسی مراجعه کنند.

۴۲۴ بازدید از آغاز , ۲ بازدید در امروز

پرسش و پاسخ

دکتر سید امین همایونی

گفتگوی تلگرامی خروج