سلام دکتر خسته نباشید من به تازگی درمان ارتودنسی ام تمام شده و وقتی دقت می کنم روی دندان هایم ترک افتاده است خیلی نگرانم چکار کنم؟آیا این ترک ها به خاطر درمان ارتودنسی است؟ ۲۲٫ اسفند ۱۳۹۶

با سلام و احترام
به طور کلی به صورت طبیعی بین ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد و از لحاظ میکروسکوپی هم ۹۸ درصد افراد ترک های عمودی روی دندان های جلویشان وجود دارد و ۷۰ تا ۸۰ درصد هم دیده و نمایان می شود و مهم ترین دلیلی که ترک های عمودی به وجود می آید علت آن تغییرات سریع حرارتی است برای مثال هنگامی که غذای گرم میل می کنید و یک دفعه نوشیدنی خنک می نوشید که باعث تغییر شدید حرارتی بوده و باعث ترک های عمودی روی سطح دندان می شود و یا حتی در فصل زمستان وقتی دهان بسته است و دهان گرم است و اگر در سرما صحبت کنید و بخندید دندان در معرض سرما قرار می گیرد و این امکان ترک عمودی وجود دارد بنابراین درمان ارتودنسی باعث ایجاد ترک نمی شود و چون بعد از ارتودنسی پالیشینگ دقیق انجام می شود و دندان ها منظم می شوند دندان هایی که به دلیل نامنظمی پنهان بوده اند باعث می شود ترک های عمودی به دلیل خطای دید کم تر به چشم بیاید و ترک ها دیده نمی شوند ولی چون دندان ها در یک قوس به طور منظم کنار هم قرار می گیرند و شخص به دلیل منظمی دندان ها به آن ها بیشتر اهمیت می دهد این موضوع بیشتر برایش مورد اهمیت می شود و هم چنین لازم به ذکر است اگر نیرو های ارتودنسی در حدی باشند که باعث ترک دندانی شوند براکت قبل از اینکه آن فشار باعث ایجاد ترک شود از روی سطح دندان جدا می شود و درد های خیلی زیادی نیز دارد.


سلام من یک هفته است که ارتودنسی کردم دندان هایم رنگشان تغییر کرده و کدر شده یکی از دندان هایم هم سیاه رنگ شده است.می خواستم علتش را بدانم بعد از ارتودنسی درست می شود یا نه؟ ۱۷٫ اسفند ۱۳۹۶

پاسخ دکتر:با سلام و احترام
لطفا به تمامی توصیه های بهداشتی متخصص ارتودنسی خودتان توجه و دقت کافی داشته باشید و نگران نباشید و به ایشان اعتماد نمایید.


نکاتی که باید در طول درمان ارتودنسی رعایت کنم چیست؟ ۱۷٫ اسفند ۱۳۹۶

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم، داشتن بهداشت منظم است. در درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان حرف اول را می‌زند. تمیز کردن دندان‌های دارای دستگاه ارتودنسی ثابت مشکل‌تر از تمیز کردن دندان‌های بدون دستگاه است، ولی با رعایت بهداشت مناسب می‌توان از ایجاد مشکلات دندانی مانند پوسیدگی و مشکلات لثه جلوگیری کرد.

غذاهای سخت مانند چیپس، آجیل، بلال، ذرت بو داده، ته‌دیگ و… می‌توانند موجب آسیب به دستگاه‌های ارتودنسی شوند. برای خوردن بعضی غذاهای سفت مانند سیب یا هویج می‌توان آنها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد. وجود مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها می‌‌تواند شانس ایجاد پوسیدگی دندان‌ها را افزایش دهد.

هنگام ورزش‌هایی که احتمال ضربه وجود دارد از محافظ‌های مخصوص دهان باید استفاده شود. برای کودکان در حال ورزش، باید از محافظ مخصوص دهان استفاده کرد.

طی درمان‌های ارتودنسی چون دندان‌ها در استخوان فک حرکت می‌کنند‌، مقداری لقی در دندان‌ها ایجاد می‌شود که از نظر علمی طبیعی است و در پایان درمان دیگر لقی مشاهده نخواهد شد.

مسواک‌هایی در بازار وجود دارند که موهایی که در بخش مرکزی سر مسواک قرار دارند، کوتاه‌تر از موهایی هستند که در محیط قرار دارند بنابراین شما می‌توانید سر این مسواک‌ها را روی براکت‌ها (نگین‌ها) منطبق کرده و اطراف براکت‌ها را به‌راحتی تمیز کنید.


سلام خسته نباشید.ببخشید بنده با توجه به عکس های ارسالی می خواهم بدانم که دندان های من نیاز به ارتودنسی هر دو فک دارد یا فقط فک بالا را باید ارتودنسی کنم؟و آیا ممکن است که از ارتودنسی به جای ارتودنسی ثابت استفاده کرد؟و طول دوره ی درمان من را نیز بگویید.ممنون از پاسخگوییتون ۱۶٫ اسفند ۱۳۹۶

با سلام و احترام
دندان های شما طبق عکس ارسالی تان شیب داشته و شما باید ۲ فک ارتودنسی ثابت انجام دهید و ارتودنسی متحرک برای درمان شما مناسب نمی باشد و طول درمان شما حدودا ۱۵ ماه می باشد.
با سپاس__دکتر امین همایونى(متخصص ارتودنسی)


سلام، لطفاً بفرمایید اگر ارتودنسى همزمان با باردارى باشه ایرادى نداره؟ ۱۱٫ اسفند ۱۳۹۶

بهتر است ارتودنسی با بارداری مقارن نباشد. از جمله تداخلات بارداری با درمان های دندانپزشکی از جمله ارتودنسی می توان به این موارد اشاره کرد: ۱. تهیه رادیوگرافی در سه ماهه اول بارداری ممنوعیت مطلق دارد زیرا اشعه می تواند تکامل جنین را مختل کند. ۲. در سه ماهه سوم بارداری به دلیل فشار جنین نمی توان مادر باردار را در موقعیت خوابیده روی صندلی دندانپزشکی قرار داد. ۳. در کل دوره بارداری تغییرات هورمونی باعث افزایش تحریک پذیری لثه ها می گردد. به گونه ای که علی رغم رعایت معمول بهداشت دهان باز هم لثه ها حالت ملتهب و خون ریز دارند.
بنابراین در طول دوره ارتودنسی توصیه می گردد از باردار شدن اجتناب گردد. با این حال در صورت وقوع بارداری در طی ارتودنسی رعایت برخی نکات الزامی است از قبیل: ۱. افزایش دفعات و دقت در رعایت بهداشت دهان و دندان ۲. پرهیز از تهیه رادیوگرافی در کل دوره بارداری خصوصا” سه ماه اول ۳. معاینه بیمار روی یونیت دندانپزشکی به صورت نشسته یا نیمه خوابیده در سه ماهه سوم بارداری ۴. به هنگام زایمان طبیعی با گذاشتن پارچه ای نرم داخل دهان مانع آسیب دندانها و براکت ها شوند (سزارین مشکل کمتری دارد).


صفحه ۱ از ۳۶ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ »
پرسش و پاسخ

دکتر سید امین همایونی

گفتگوی تلگرامی خروج